10 Mart 2014 Pazartesi

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri

 Bu aralar iki kitabı 
aynı anda okuyorum.  Birisi bu, birisi de Ferzan Özpetek'in İstanbul Kırmızısı. Ona daha yeni başladım o yüzden düşüncelerimi biraz daha ilerledikten sonra paylaşacağım. 

Bir psikiyatristin gizli defteri; hızlı ilerleyen bir kitap. Her biri bir vakayı anlatan kısa bölümlerden oluşuyor.İnsan zihnini ve beynin işleyişini her zaman ilginç bulmuşumdur, bu kitapta da kimisi fiziksel kimisi psikolojik nedenlerden ortaya çıkan rahatsızlıkları ve iyileşme süreçleri paylaşılmış. 
 
Kitabın tanıtım yazısı;

Gerçek hikâyeler kurgudan çok daha tuhaftır, Dr. Gary Small da bunu gayet iyi biliyor. Psikiyatriyle ve insan beyni üstüne çığır açıcı araştırmalarla geçen otuz yıl içinde Dr. Small pek çok şey görmüş. Şimdi ofisinin kapılarını açmaya ve kariyerinin en gizemli, ilginç ve tuhaf hastalarını anlatmaya hazır.

Bu kitap bir psikiyatristin zihnine ve onun giderek gelişim gösteren mesleki yaşamına yapılan aydınlatıcı bir yolculuk. Aynı zamanda bu branşın ve daha önce görülmemiş, tanısı koyulmamış çeşitli akıl hastalıklarının perde arkasına da bir bakış… Kitabı okurken kendinizi, bizi insan yapan şaşırtıcı tuhaflıklar üstüne düşünürken bulacaksınız.

Sıkça komik, kimi zaman trajik ve daima etkileyici Dr. Small, sizleri kariyeri içinde Boston'un kalabalık acil servis koridorlarından başlayıp ülke elitlerinin multimilyon dolarlık kayak localarına dek uzayan bir geziye çıkarıyor. Bu gezi sırasında birbirinden tuhaf gerçek karakterleri anlatırken, bir yandan da esrarengiz histerik körlükle, penisinin küçüldüğüne inanan bir adamla, gizli sürdürülen çifte hayatlarla ve ürkütücü derecede psikotik romantik arzularla baş ediyor. Akıl hocası kendi hastası olduğunda Dr. Small'un kariyeri ve kişisel hayatı tam bir döngüyü tamamlıyor ve Small'un kimsenin zihinsel araştırmanın ötesinde olmadığını anlamasını sağlıyor; kendisinin bile...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder